Czarnobylska modlitwa - Swietłana Aleksijewicz

Czarnobylska modlitwa - to nie tylko zbiór relacji z opowieści, które są opowiadane przez naocznych żyjących świadków tragedii z 1986 r. To książka o apokalipsie, która nastąpiła 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu podczas wybuchu reaktora jądrowego, tuż za naszą wschodnią granicą. 


Czarnobyl - miasto na Ukrainie. Gdyby nie wybuch pewnie nikt nie wiedziałby gdzie ono się znajduje. Miasteczko znajduje się około 18 km od reaktora jądrowego w którym doszło do wybuchu. Czarnobyl to również nazwa rośliny, która porastała pola okolicy Czarnobyla w XIX w. Przed katastrofą mieszkało tu kilkanaście tysięcy osób, po katastrofie mieszka tu czasowo około 2 tysięcy osób, głównie naukowców i specjalistów. 

Obecnie Czarnobyl to miejsce popularne ze względu na awarię i wybuch reaktora atomowego. Przez przegrzanie i częściowe stopienie rdzenia reaktora doszło do emisji do atmosfery radioaktywnych pyłów uranu i grafitu. W wyniku wybuchu skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar około 140 000 km2 terenów na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji

Dzień 26 kwietnia 1986 roku zapadł w pamięci nie tylko Ukraińcom ale i całej Europie nad którą przeszła chmura radioaktywnego pyłu. Niestety ówczesna władza w Polsce zadbała o to aby Polacy nie dowiedzieli się o wybuchu. 
Swietłana Aleksijewicz to dziennikarka ale i zdobywczyni Literackiej Nagrody Nobla w 2015 roku. W 2005 r. została laureatką NBCCA za książkę Krzyk Czarnobyla w kategorii Literatura faktu. Słynie ona ze swego krytycyzmu polityki Aleksandra Łukaszenki. Jej książki nie są drukowane w Białorusi. Autorska jednak nie boi się pisać o prawdziwej, tej nieco ukrywanej historii Rosji: radzieckiej interwencji w Afganistanie, katastrofie w Czarnobylu, udziale kobiet i dzieci w II Wojnie światowej oraz życiu codziennym po upadku komunizmu. 
fot. P.Skraba /M.Zalewska
W Czarnobylskiej modlitwie autorka po 20 latach wraca do Czarnobyla. Rozmawia ze świadkami, dla których  26 kwietnia był końcem świata, ich marzeń i zdrowia. Ludzie opowiedzieli jej co się wydarzyło i jak wygląda ich życie dziś. Książka opowiada o losach ponad 2 milionów ludzi, których zapomniano przesiedlić ze strefy skażonej, o dzieciach bez włosów i z wadami, o dziwnych stworach, które zamieszkały w wodach i lasach oraz o zwierzętach o ludzkim smutnym spojrzeniu, zamieszkałych w domach swoich nieżyjących właścicieli....

2 komentarze:

  1. Niedawno czytałam - poruszająca, tragiczna opowieść zwykłych ludzi, których całe życie naznaczył Czarnobyl.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo poruszająca książka, tym bardziej że wszystko działo się nie tak dawno temu...

      Usuń

Polecany post

Top 5 propozycji czerwiec 2018!