Czarnobylska modlitwa - Swietłana Aleksijewicz

Czarnobylska modlitwa - to nie tylko zbiór relacji z opowieści, które są opowiadane przez naocznych żyjących świadków tragedii z 1986 r. To książka o apokalipsie, która nastąpiła 26 kwietnia 1986 roku w Czarnobylu podczas wybuchu reaktora jądrowego, tuż za naszą wschodnią granicą. 


Czarnobyl - miasto na Ukrainie. Gdyby nie wybuch pewnie nikt nie wiedziałby gdzie ono się znajduje. Miasteczko znajduje się około 18 km od reaktora jądrowego w którym doszło do wybuchu. Czarnobyl to również nazwa rośliny, która porastała pola okolicy Czarnobyla w XIX w. Przed katastrofą mieszkało tu kilkanaście tysięcy osób, po katastrofie mieszka tu czasowo około 2 tysięcy osób, głównie naukowców i specjalistów. 

Obecnie Czarnobyl to miejsce popularne ze względu na awarię i wybuch reaktora atomowego. Przez przegrzanie i częściowe stopienie rdzenia reaktora doszło do emisji do atmosfery radioaktywnych pyłów uranu i grafitu. W wyniku wybuchu skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar około 140 000 km2 terenów na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji

Dzień 26 kwietnia 1986 roku zapadł w pamięci nie tylko Ukraińcom ale i całej Europie nad którą przeszła chmura radioaktywnego pyłu. Niestety ówczesna władza w Polsce zadbała o to aby Polacy nie dowiedzieli się o wybuchu. 
Swietłana Aleksijewicz to dziennikarka ale i zdobywczyni Literackiej Nagrody Nobla w 2015 roku. W 2005 r. została laureatką NBCCA za książkę Krzyk Czarnobyla w kategorii Literatura faktu. Słynie ona ze swego krytycyzmu polityki Aleksandra Łukaszenki. Jej książki nie są drukowane w Białorusi. Autorska jednak nie boi się pisać o prawdziwej, tej nieco ukrywanej historii Rosji: radzieckiej interwencji w Afganistanie, katastrofie w Czarnobylu, udziale kobiet i dzieci w II Wojnie światowej oraz życiu codziennym po upadku komunizmu. 
fot. P.Skraba /M.Zalewska
W Czarnobylskiej modlitwie autorka po 20 latach wraca do Czarnobyla. Rozmawia ze świadkami, dla których  26 kwietnia był końcem świata, ich marzeń i zdrowia. Ludzie opowiedzieli jej co się wydarzyło i jak wygląda ich życie dziś. Książka opowiada o losach ponad 2 milionów ludzi, których zapomniano przesiedlić ze strefy skażonej, o dzieciach bez włosów i z wadami, o dziwnych stworach, które zamieszkały w wodach i lasach oraz o zwierzętach o ludzkim smutnym spojrzeniu, zamieszkałych w domach swoich nieżyjących właścicieli....

2 komentarze:

  1. Niedawno czytałam - poruszająca, tragiczna opowieść zwykłych ludzi, których całe życie naznaczył Czarnobyl.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo poruszająca książka, tym bardziej że wszystko działo się nie tak dawno temu...

      Usuń

Polecany post

"Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" Anna Król