Czas pokaże. Kroniki Cliftonów. Tom 1 J. Archer

                     
                               
"Niektórzy ludzie trwają przy nas w biedzie, inni nas opuszczają, a tylko garstka wybrańców zbliża się do nas, by zostać jeszcze lepszymi przyjaciółmi."Pierwszy tom historii życia Harry'ego Cliftona. Magazyn "Times" nie bez przyczyny porównuje sagę Cliftonów do równie popularnej "Sagi rodu Forsyte'ow". Nie miałam przyjemności czytać sagi o rodzinie Forsyte'ów, jednak saga Jeffreya Archera jest jedną z bardziej wciągających jakie ostatnio czytałam. 

"Czas pokaże" opowiada o losie młodego mężczyzny Harry'ego Cliftona, który uwikłany w niespodziewane zdarzenia potrafi z nich wyjść bez szwanku. Harry to syn kelnerki Maisie oraz dokera Arthura, wydawałoby się, że chłopak nie ma większych perspektyw, ojciec nieżyje, matka ledwo wiąże koniec z końcem, jednak odwaga i talenty (m.in. talent wokalny) pozwalają Harremu dorównać pod wieloma względami dziedzicowi linii żeglugowej. 

Podróż Harrego rozpoczyna się na ubogich przedmieściach Bristolu, poprzez ekskluzywną szkołę dla chłopców ( gdzie poznaje dziedzica linii żeglugowej Gilesa Barringtona), potem pokład statku tuż przed rozpoczęciem II Wojny Światowej i kończąc na ulicach Nowego Jorku.

Książka jak i cała saga opowiada również o pięknej przyjaźni pomiędzy dwoma młodymi mężczyznami, bez względu na pochodzenie. Giles i Harry stają się  nierozłączni. Jednak ojciec Gilesa nie akceptuje tej znajomości. W międzyczasie Harry zdobywa serce siostry Gilesa, jednak na drodze do ich szczęścia staje tajemnica sprzed lat - Hugo Barringtona. Nie chodzi bynajmniej tylko o różnice klasowe. Harry postanawia rozwiązać problem w sposób najmniej bolesny dla wszystkich. Tak mu się tylko wydaje...

Książka kończy się w najmniej odpowiednim momencie. Autor wprost zmusza nas do sięgnięcia po kolejny tom sagi zatytułowanej" Za grzechy ojca". Dobrze, że przed nami jeszcze 5 tomów!!

Pomimo premiery 5 lat temu, książka nadal cieszy się dużą popularnością. Cena książki w wersji papierowej w wiodących księgarniach na rynku kształtuje się w przedziale 24,00-38,00 zł. Zapewniam, że są do dobrze zainwestowane pieniądze. 
                         Autor: Jeffrey Archer
               Tytuł oryginału:Only Time Will Tell
                            Dom Wydawniczy Rebis
                                     2011-11-08
                                        Thiller, 

                                     384 strony


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz