HUBAL- Jacek Komuda

     
                                                 
 " (...) Demon wyciągnął łeb w górę, opadł na zadzie, jakby chciał stanąć dęba, a potem runął, podrzucając nogi, przewalając się na bok. Dobrzański legł przy nim- z pistoletem w dłoni, w rozpiętym oficerskim kożuszku, w ciepłym, miękkim szaliku od Ewy Lasockiej pod szyją (...) Dokonało się..."

Z postacią legendarnego majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" spotkałam się będąc w lesie Spalskim, gdzie znajduje się "Szaniec Hubala". Hubal to postać niesforna i zbuntowana. Inni tak mówili o majorze m.in: Stefan Rowecki tak  pisał do gen. Kazimierza Sosnkowskiego: "Duże trudności miała organizacja w związku ze sprawą Hubala. Ten dzielny, choć niesforny oficer, wbrew rozkazom Komendy Głównej rozpoczął na własną rękę walkę partyzancką z Niemcami. W następstwie został rozbity, a później sam zginął. (...) Następstwa tego: krwawy terror, zniszczenie całkowite kilkunastu wsi i rozstrzelanie 700 chłopów, przyczyniły się do odstręczenia ludzi od organizacji". ("Armia Krajowa w dokumentach"). Generał Rommel tak go opisywał : (...) wszyscy go lubili, ale przełożeni woleli nie mieć go w swoich jednostkach. 
Podczas I Wojny światowej służył w Brygadzie Legionów Polskich. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i Krzyżem Walecznym.


Jacek Komuda - autor stworzył rewelacyjną powieść, począwszy od rozpoczęcia II Wojny światowej po śmierć Majora-podczas bitwy pod Anielinem w dniu 30 kwietnia 1940 r. Interesujące jest to, że niektóre wydarzenia poznajemy z perspektywy wroga oficera SS. Kilka dni po ataku Niemiec na Polskę major Dobrzański prowadził Wydzielony Oddział Wojska Polskiego, który dzielnie walczył z niemieckim okupantem oraz wykonywał wyroki śmierci na zdrajcach Polski. 

Komuda przedstawia Hubala w sposób bardzo niejednoznaczny. Pokazuje go w sposób bardzo niejednoznaczny. Pokazuje go z wszystkimi słabościami i wadami. Autor zmusza nas do własnej oceny. Z drugiej strony to genialny dowódca, strateg, jednak z własną wizją walki z Niemcami.

Dużym plusem książki jest przedstawienie historii na podstawie autentycznych faktów opartych na relacjach świadków. Pomimo iż, jest to książka o tematyce wojennej, scen batalistycznych jest stosunkowo mało jak na powieść z przeszło 750 stronicami. 

Na szczególną uwagę zasługuje końcowy fragment opisujący śmierć majora. Wyciska łzy. Osobiście uważam, że najnowsza powieść Jacka Komudy - Hubal powinna stać się lekturą obowiązkową dla osób, które w dzisiejszych czasach cenią: patriotyzm, oddanie i miłość do ojczyzny. 

Cena książki w wersji papierowej (bardzo ładnie wydanej i łatwej w czytaniu) kształtuje się w  wysokości od 31 zł do około 45 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Top 5 propozycji czerwiec 2018!