"Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie" Anna Król

Iwaszkiewicz. Postać dość tajemnicza. Szczególnie dla młodego pokolenia. Autorka książki Anna Król przedstawia nam tego pisarza w sposób szczególny, a mianowicie za pomocą jego rzeczy i przedmiotów codziennego użytku. Chociaż Jarosław Leon Iwaszkiewicz zmarł, kiedy Anna miała kilka miesięcy, postać tego pisarza przewija się w jej twórczości literackiej bardzo często.
Anna Król napisała takie książki jak:
"Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia","Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie"oraz opracowała i wydała "Kocią książkę" oraz jest osobą bardzo aktywnie promującą twórczość Jarosława Iwaszkiewicza.
Na książkę "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie"  natknęłam się przypadkiem. Stała wśród innych pozycji literackich w mojej ulubionej osiedlowej bibliotece. Zwróciłam uwagę na tytuł związany z Iwaszkiewiczem, ponieważ Iwaszkiewicz w latach swojej młodości w latach 1911- 1931 przebywał w Dworku Byszewy/k. Łodzi. Ja mieszkam kilkaset metrów od tego miejsca stąd zaciekawiło mnie czy Byszewy znajdą się w tej książce. W końcu to tam znajdowało się miejsce akcji opowiadania "Panny z wilka", o tym Dworku wspominał w "Podróżach do Polski", "Książka moich wspomnień" oraz w wierszu "Czerwiec. Pławienie koni". Niestety Byszewy wspomniane były tylko raz, bez większego opisu. Głównie wspomniana jest posiadłość Stawisko, gdzie został wybudowany dom, który stał się potem centrum ówczesnej kultury, miejscem spotkań artystów, literatów i muzyków. Obecnie znajduje się tam Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Pomimo, że wspomnień o  Dworku w Byszewach jest niewiele, nie zmienia to faktu, że książka pochłonęła mnie bez reszty. 

Książka składa się z 13 rozdziałów. Każdy z nich zatytułowany jest nazwą rzeczy związanej ze światem Iwaszkiewicza. Guzik. Książka rozchodowa Jarosia . Szafa. To tylko niektóre z tytułów rozdziałów. Rzeczy te doskonale tworzą portret pisarza jakiego nie znamy. Pani Anna Król w książce rozmawia m.in. z córką Iwaszkiewiczów o chorobie psychicznej matki, z Panią Zosią - gosposią o życiu codziennym oraz z przybranym synem Wiesławem. Autorka zręcznie opisuje delikatne fakty z życia Iwaszkiewicza, jego homoseksualizm i życie w trójkącie, chorobę psychiczną jego żony Anny oraz życie polityczne Jarosława przez prawie 30 lat zeszłego wieku. 

Ten wrażliwy, samotny kochający mąż a z drugiej strony gruboskórny, podatny na męskie wdzięki mężczyzna to osoba o bardzo skomplikowanej psychice z wieloma twarzami. To również podróżnik. Bardzo dużo i często podróżował. Szczególnie w latach 30 ubiegłego wieku. Paryż. Berlin. Warszawa. Kopenhaga. Bruksela to niektóre z miast w których przebywał. Jarosław bardzo dbał o swoją prywatność i rozdzielał ją od życia publicznego. Nie manifestował swojej seksualności. 
Dzięki autorce poznaję Iwaszkiewicza na nowo. Jako cenionego polityka oraz pisarza, który porusza bardzo ważne strefy życia: świat metafizyczny oraz fizyczny, materialny i zmysłowy. 

Polecam!

"Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie"

Wydawnictwo: Wilk&Król Oficyna Wydawnicza
Data wydania: 7 października 2015
ISBN 9788393583775
Liczba stron: 384
Cena: 49,00 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Top 5 propozycji czerwiec 2018!